Az úgynevezett okosító pirulák, melyeket a diákok a vizsgaidőszakban szednek az eredményeik fokozására, épp az ellenkező hatást váltják ki – figyelmeztet egy új vizsgálat.
A tanulmány készítői azt tapasztalták, hogy azoknál az egészséges diákoknál, akik egy jól ismert, úgynevezett okosító tablettát szedtek, romlott a teljesítmény a szer hatására. Ezeknek a diákoknak lassabb volt a reakcióidejük, és kevésbé kreatívan tudtak gondolkodni, mint társaik – noha az általános teljesítményük javult.
A számok arra utalnak, hogy minden ötödik diák használ valamiféle teljesítmény fokozó szert a vizsgaidőszakban, hogy növeljék a vizsga sikerének esélyét. Noha eme tabletták jelentős része segíti a diákot abban, hogy tovább ébren maradjon, növelik a koncentrálóképességet és a memóriát, aggasztó mellékhatásaik lehetnek. Ezek közül a leggyakoribbak a fejfájás, ingerlékenység, hányás, irracionális viselkedés, remegés, szívdobogás és alvászavar.
A tanulmányban, melyben 32 egészséges résztvevő szedett okosító tablettát, míg 32 placebót kapott, azt vizsgálták, hogyan hat a szer, mikor nem kell pontosan vagy időre válaszolni egy kérdésre. Az eredmény pontosan az ellenkezője volt annak, amit vártak.
A résztvevőket mind a Hayling Sentence Completion Test névre hallgató neuropszichológiai feladatnak vetették alá. Ez a mindössze 5 perces teszt kétszer 15 mondatból áll, melyekből hiányzik az utolsó szó. Az első körben gyorsan és pontosan kell kiegészíteni a mondatokat, míg a második 15 mondatot oda nem illő szóval kell befejezni.
A kutatás kimutatta, hogy mikor a feladat azonnali reakciót igényelt, a vizsgált okosító szer csak a reakcióidőt javította, a kognitív teljesítményt azonban nem. Az eredmények alátámasztják a korábbi kutatásokat, melyek azt tapasztalták, hogy az okosító szerek használata gátolja a kreatív gondolkodást és válaszadást, különösen, ha a megszokott sémán kívül kell gondolkodni.
Ugyanakkor azoknál, akik egyébként sem különösebben kreatívak, a szer hatására javult a kreatív problémamegoldó készség. Mindez alátámasztja ama korábbi kutatási eredményeket, mely szerint az okosító szerek javítják a kevésbé jó képességűek memóriáját és problémamegoldó képességét, míg ront azok teljesítményén, akik különben tudományosan jól, az intelligenciájuk optimális szintjén teljesítenek.
A jelenlegi tanulmányt vezető kutatók szerint ezek a szerek csak azokon segítenek, akik kreativitás terén valamiféle hiányosságban szenvednek, míg a különben jó képességűeknél akár el is nyomhatják a laterális gondolkodást, akadályozhatják őket. A kutatók szerint, ha valaki jó képességű, és optimális szinten teljesít, akkor nagyon nehéz tovább fokozni ezt a teljesítményt.
Mivel a kamaszok agya még fejlődésben van, számukra a tanulási folyamatok eredménye a másokkal való közös tanulással, egészséges étrenddel és éber meditációval fokozható.
A tanulmány a PLOS ONE című lapban jelent meg.
Ezeket olvasta már?
- Nyugodjon meg, nem olyan perverz, mit gondolná
- Tetovált sejtek: biológiai áttörést értek el magyar kutatók
- Okosruhák, melyek új szintre emelik az egészségügyet
- Hová kerül az ürülék a hajókról, repülőkről és a vonatról?
- 10 különös pszichológiai tanulmány
- Szuvas a foga? Eddze a száját!
- Pusztító járványok
- Sikeres az első pénisztranszplantáció
- A világirodalom mérgei és a kémiai mítoszok
- Tudomány a hit mögött avagy miben halt meg Jézus?
- A borvirágos orr 100 ezer dolláros rejtélye
- Ki a jó pszichopata?
- Kannibalizmussal az egészségért
- Egy sokáig elutasított szakterület első beavatkozásai
- Emberi sajátosságok, melyre nincs tudományos magyarázat
- Különös temetkezési rituálék
- Szörnyű, de ritka betegségek
- "Megtalált" testrészek
- Furcsa orvosi kísérletek
- Nem a merénylő, hanem az orvosai okozták a néhai elnök halálát
- Horrorisztikus paraziták
- Megmagyarázhatatlan műtét utáni jelenségek
- Szoláriumba megy vagy a saját temetésére?
- Furcsaságok műtét közben
- Hogyan hat a menstruáció a székelési szokásainkra?
- 2014 orvosi rejtélyei
- Meg nem érdemelt kutatói hírnév
- A fogorvoslás fájdalmas története
- Emberek, akik levágatták a lábukat
- A legőrültebb dolgok, amit húgycsőből távolítottak el