A torokfájásra panaszkodó amerikai elnök december 6-án alapos orvosi, egyebek között egy száloptikai és egy CT-vizsgálaton esett át. Ronny Jackson, a haditengerészet kapitánya, az elnök személyes orvosa szerint Obama reflux elleni kezelést kap gyomorsava csökkentése céljából.
Az elnök 28 percet töltött a bethesdai Walter Reed Országos Katonai Egészségügyi Központban. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője szerint a vizsgálatot nem altatásban végezték, ezért nem volt arra szükség, hogy Obama a hatalom gyakorlását ideiglenesen átadja Joe Biden alelnöknek. Biden ennek ellenére felkészült a feladatra. Jackson kapitány az elnökön májusban elvégzett általános felülvizsgálat után "kitűnőnek" ítélte meg az Obama egészségi állapotát - írja az MTI.
Mi a reflux?
A reflux (gastroesophagealis reflux, GERD) betegség tüneteit az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk.
Savas reflux időnként egészséges emberekben is jelentkezhet, ám egészséges egyénben jól működnek a savas vegyhatást közömbösítő, védő mechanizmusok. Ilyen védőfunkciót jelent a nyelőcső féregszerű (perisztaltikus) mozgása, amely a visszaáramlott savas gyomortartalom szinte teljes mennyiségét képes rövid idő alatt visszaterelni a gyomorba. Védőszerepet tölt be a nyál is, amely fokozatosan semlegesíti a savas vegyhatást, illetve védi a nyálkahártyát a mirigyek által termelt lúgos vegyhatású nyák is, amely a nyelőcső belső felszínét borítja.
Ha ezek a védő tényezők nem működnek megfelelően és a savas reflux hetente többször is jelentkezik, akkor a maró sav károsítja a nyelőcső kevésbé ellenálló belső felszínét. Az így kialakuló állapotot nevezzük gastroesophagealis reflux betegségnek, azaz angol nevének rövidítése alapján GERD-nek.
Mi az oka a reflux kialakulásának?
Normális működés esetén a szájüregben falattá formált táplálék a nyelőcsövön keresztül egy záróizom - a gyomorszáj (cardia) - megnyílása után a gyomorba kerül. Az izomgyűrű alaphelyzetben zárva van, csak a lenyelt étel átengedése idejére nyílik meg, majd utána rögtön újra bezárul, ezzel akadályozva meg a gyomor savas tartalmának visszaáramlását a nyelőcsőbe. (A reflux kialakulásának okairól itt olvashat.)
Milyen tünetek utalnak refluxra?
A reflux betegség (GERD) legjellemzőbb tünete a gyomorégés érzése, néha azonban egyéb panaszok is jelentkeznek, az emésztőrendszeri panaszoktól a légúti tüneteken keresztül a fogászati problémákig.
A gyomorégés a szegycsont mögött keletkezik, és az érzés a mellkas, illetve nyak felé sugárzik. Leggyakrabban étkezés vagy lefekvés után egy órán belül lép fel, és akár 1-2 óráig is eltarthat. Az étkezés, a fekvő testhelyzet vagy az előrehajlás fokozhatja a tüneteket.
A gyomorégés mellett gyakran egyéb panaszok is jelentkeznek. Ilyen lehet a torokban jelentkező maró érzés vagy a savanyú íz a szájban. Néha horkolást, nyelvégést, fokozott nyálképződést okoz a betegség, illetve sok refluxos beteg panaszkodik böfögésre, csuklásra, émelygésre, hányingerre is, mások számára pedig a korai teltségérzés és a hasi puffadás jelent gondot - írja a WEBBeteg.
Mi hajlamosít a reflux kialakulására?
Egyes embereknél alkati adottságuknál fogva eleve gyengébb a nyelőcső alsó záróizmának működése, másoknál a helytelen életmódra vagy egyéb betegségekre vezethető vissza a reflux kialakulása. A terhesség alatt és csecsemőkorban jelentkező tünetek idővel rendszerint elmúlnak.
Az alkati adottságon kívül bizonyos élelmiszerek is nagyban befolyásolják a záróizom működését. A nagy volumenű, zsírdús ételek, a koffein, a csokoládé, a túlfűszerezett, a túl erős-savanyú vagy akár a mentolos ételek és ételféleségek elernyesztik ezt a záróizmot, és elősegítik a betegség kialakulását.
Az élelmiszereken túl bizonyos gyógyszerek is csökkentik a záróizom tónusát, mint például az asztmaellenes szerek, bizonyos szívgyógyszerek, vagy a nyugtatók. Közismert az is, hogy a stressz állapot is fokozhatja a betegség tüneteit. (Tudjon meg többet a hajlamosító tényezőkről a WEBBetegen.)
A reflux kezelési lehetőségei
A reflux-betegség terápiájának a célja, hogy a tünetek megszűnjenek, a gyulladás eltűnjön, és ne alakuljanak ki szövődmények. Mindez a tartós gyógyulás érdekében hosszú távú kezelést igényel.
Az úgynevezett savlekötők - mint arra a nevük is utal - lekötik, semlegesítik a gyomorsavat, ezáltal enyhítik a reflux (GERD) tüneteit. Ezek a vény nélkül kapható gyógyszerek önmagukban nem gyógyítják meg a gyomorsav által megrongált begyulladt nyelőcsövet, ezért elsősorban az alkalmanként előforduló gyomorégés esetén használatosak. Egyes savlekötők túlzott használata mellékhatásokkal is járhat - általában hasmenést vagy székrekedést okoznak.
Ha a panaszok miatt idejében fordulunk orvoshoz, akkor a reflux betegség bizonyos gyógyszercsoportok segítségével meggyógyítható. Ha azonban a betegség előrehaladott állapotban van, és a gyógyszeres kezelés nem jár sikerrel, akkor sebészi beavatkozás válhat szükségessé. Műtétet indokolhat például vérzés vagy a nyelőcső szűkülete. Az operáció célja a szövődmény megszüntetése, illetve a nyelőcső záróizom funkciójának visszaállítása.
Minden a refluxról |
Reflux, nyombélfekély, a reflux tünetei, savcsökkentők, diagnosztika, gyomorfekély,szövődmények, az élet reflux-szal, a reflux kezelése, rizikófaktorok, terhesség és reflux - minden, amit a refluxról és a gyomorfekélyről tudni érdemes, a WEBBetegen megtalálja. |