A várandós nő számára mindennél fontosabb a születendő gyermek egészsége. A terhesvitaminokkal (szebben csengő néven magzatvédő vitaminokkal) kapcsolatos kérdések leggyakrabban a következők: tényleg érdemes rendszeresen szedni ezeket? Nem elég csupán kellő gondossággal összeállított étrendet bevezetni? Egyáltalán, mikortól szedhetők, már a terhesség tervezésekor, vagy elegendő csupán a várandósság felismerésének pillanatától? Milyen a megfelelő készítmény?
Nyitott gerinc és más
A fejlődési rendellenességek lehetnek genetikai (azaz, örökletes), és környezeti hatásokra kialakuló (azaz szerzett) eredetűek. Ezek közül is viszonylag gyakorinak számítanak az idegrendszert érintő fejlődési zavarok, legfőképpen az agy és a gerincvelő fejlődési zavar, mely anencephaliához, illetve nyitott gerinchez vezethet: statisztikák szerint mintegy ezer fogantatásra jut legalább 2-3 ilyen.
Kell bizony
Hogy valóban megéri-e ezen készítmények szedése, a tudományos válasz egyértelműen igen: számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy a magzati élet első heteiben optimális mennyiségben rendelkezésre álló egyes anyagok (elsősorban folsav, bizonyos vitaminok és ásványi anyagok) jelentős mértékben képesek csökkenteni a veleszületett idegrendszeri (és egyéb) fejlődési rendellenességek kockázatát. Ha csak a folsavra hegyezzük ki a dolgot, már ott is látható szignifikáns eredmény.
A folsav mellett azonban számos egyéb vegyületre is szükség van, melyek kisebb arányban ugyan, de szintén elengedhetetlenek az embrió optimális fejlődéséhez.
A kockázatok mérséklése
A tudósok, kutatóorvosok, gyakorló szülészek és gyermekorvosok együttes munkásságának eredményeképpen nemzetközi ajánlások születtek az egyes vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok várandósság idején javasolt ideális mennyiségéről. Ezt a sem túl kevés, sem túl nehéz adagolást azonban még a legkiegyensúlyozottabb étrenddel is csak igen nehéz tartani, az így elkészített ételek változatosságáról nem is szólva. Ennél jóval egyszerűbbnek, és hatékonyabbnak tűnik mindezen anyagokat egyetlen tabletta formájában a szervezetbe juttatni. Természetesen, mindez nem azt jelenti, hogy aki változatos étrendet folytat, de nem fogyaszt magzatvédő vitamint, az mindenképpen árt a méhében fejlődő magzatnak. Nagy valószínűséggel a születendő gyermeknek semmi baja nem lesz, itt csupán kockázatokról, s a kis kockázatok további csökkentésének lehetőségeiről van szó.
Már a terhesség előtt érdemes szedni
A petesejt a megtermékenyítést követő 7.-8. napon kezd beágyazódni a méh falába, s kb. a 15. naptól elkezdődik a későbbi szerveket felépítő sejtek differenciálódása, a szervek kezdetleges fejlődése. Az idegrendszert alkotó sejtek ekkor osztódnak, fejlődnek a legintenzívebben, és ezzel párhuzamosan, ebben az időintervallumban a legsérülékenyebbek is. Mivel a várandósság ezen szakasza még rendszerint rejtett az édesanyák előtt, a kérdésre, hogy mikortól érdemes a vitaminok szedését elkezdeni, meg is kaptuk a választ: hónapokkal a terhesség tervezése előtt, hogy a szervezet eleget raktározhasson a szükséges vitaminokból, ásványi anyagokból, nyomelemekből.
Ma Magyarországon többféle, kifejezetten várandós kismamák számára előállított magzatvédő vitamin-komplex kapható a forgalomban. És akkor még nem beszéltünk a szomszédos országokból beszerezhető hasonló szerekről. Javaslatok alapján mindenképpen olyan vitaminkomplexet érdemes választani, mely országunk földrajzi adottságait (flóránk és faunánk, talajaink alapvető ásványi anyag, vitamin, nyomelem tartalma), illetve népünk egyéni adottságait figyelembe veszi. Ez csupán annyit jelent, hogy például egy eszkimó és egy magyar édesanya szervezete nem feltétlenül ugyanazokban a vitaminokban, ásványi anyagokban szenvedhet hiányt. Szintén érdemes figyelembe venni az egyes vitaminkomplexek egyéni tolerálhatóságát: sok kismama az egyik készítménytől folyton rosszul van, míg a másikat szedve kutya baja.