Szakértők szerint a stroke utáni pszichológiai, érzelmi vagy viselkedésbeli változás egyáltalán nem ritka. Ezek többsége attól függ, az agy mely területét és milyen hosszú ideig érte a károsodás. Összeszedtük a legérdekesebbeket.
Mi a stroke? |
A stroke az egyik vezető oka a felnőttkori rokkantságnak, és a harmadik leggyakoribb haláloki tényező; csak a szívbetegségek és a daganatos betegségek okoznak évente több halálesetet. Ön felismerne egy stroke-os beteget? El tudná látni? A WEBBetegen mindent megtudhat a stroke-ról. |
A férfi, aki a stroke után képtelen szomorú lenni
A 68 éves Malcom Myatt stroke-ja az agya frontális lebenyét érte, ami az érzelmekért felelős terület. Ennek következtében a férfi képtelen a szomorúságra. Elmondása szerint sosem letört vagy szomorú – s állítja, ez úgysem változtatna semmin, így kifejezetten hálás a változásért.
A rögbijátékos, aki a stroke után meleg fodrász lett
A korábbi rögbijátékos, Chris Birch edzésen kapott stroke-ot, mikor egy hátraszaltóval próbálta elkápráztatni csapattársait, de az rosszul sikerült, és a nyakát törte, valamint stroke-ot kapott. Mikor a kórházban magához tért, a 26 éves, esküvőjére készülő vőlegény rájött, hogy ő bizony meleg. Az eljegyzést hamarosan felbontotta, és gyorsan talált magának barátot is. Emellett a banki munkájának is búcsút intett, ma fodrászként dolgozik.
Az angol beteg, aki csak walesiül beszél a stroke-ja óta
A 81 éves angol férfi, Alun Morgan egy súlyos stroke-on esett át, ám felépülése óta elfelejtette anyanyelvét, és csak walesiül tud megszólalni, ami azért is érdekes, mert tudomása szerint sosem tanulta ezt a nyelvet, és Walesben is 70 évvel ezelőtt járt utoljára.
Az orvosok szerint a beteg afáziában szenved, mely betegség a nyelvhasználatért felelős agyi központot érinti. Szerencséjére, úgy tűnik, gyermekkorában mégiscsak sikerült egy kis walesi nyelvet felszednie walesi nagymamájától, illetve abból az időszakból, mikor a II. világháború alatt őt is, mint oly sok gyereket Walesbe menekítettek a bombázások elől - ez lehet a magyarázat az új nyelv használatára.
A nő, aki a stroke után jamaicai akcentussal beszél
Linda Walker a stroke-ból ébredve döbbenten tapasztalta, hogy newcastle-i kiejtése jamaicaira változott. A 60 éves nő az úgynevezett Idegen Akcentus Szindrómában (Foreign Accent Syndrome) szenved, mely betegség az agyat ért sérülés után jelentkezik a betegeken. Az utóbbi 65 évben mindössze 50 ilyen esetet jegyeztek fel.
A férfi, aki a stroke után digitális művész lett
Ken Walters sosem volt művész típus, egészen addig, míg 2005-ben stroke-ot nem kapott. A korábbi mérnök egy baleset következtében tolószékbe került, majd munkanélküli lett, így segélyekből tartotta el magát - ami 19 évnyi depresszióhoz vezetett. Mikor azt hitte, ennél rosszabb már nem lehet az élete, stroke-ot kapott. A betegség azonban gyökeresen megváltoztatta az életét, ugyanis csak ezt követően derült fény művészi vénájára és kreativitására. 51 évesen saját, Eelctronic Arts játékokkal foglalkozó digitális céget alapított.
Harmadik kar
Stroke-ja után egy svájci nő arra panaszkodott, hogy egy fantom, harmadik kezet is érez. Orvosai a Genfi Egyetem kísérleti neurofiziológiai laboratóriumában vizsgálták az esetet. Mikor arra kérték a nőt, hogy mozgassa a fantom kart, az agya ténylegesen úgy viselkedett, mintha az létezne, és mozgatható lenne. Ráadásul a nő agyában aktivizálódott a látásért felelős központ is, mintha tényleg látná a nem létező kezet.