Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. A szív és érrendszeri betegségek több áldozatot szednek Magyarországon, mint valamennyi más betegség, baleset és más halálok együttesen. A szív és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető, elsősorban egészségesebb életmóddal.
Eloszlatunk néhány mítoszt a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő felelősével, a magas vérnyomással kapcsolatban.
"A magas vérnyomás nem veszélyes"
Tévedés – bár a hypertonia nem mindig jár panasszal, fájdalommal, ijesztő tünetekkel -, a kezeletlen magas vérnyomás hosszú évek során alattomosan szívelégtelenséghez vezethet, fokozza az érelmeszesedés kialakulását, így a szélütés, infarktus kockázatát, károsítja a vesét. A célérték alatt tartott, megfelelően beállított vérnyomásértékekkel, a stroke előfordulása 45 százalékkal, az infarktusé 21 százalékkal csökkenthető. Hirdetések Az életkor emelkedésével megengedhető a magasabb vérnyomás Régi tévhit, hogy a normális szisztolés vérnyomást úgy kapjuk meg, ha az életkorunkhoz hozzáadunk 100-at. Ez azonban helytelen, a vérnyomás felső értéke a legtöbb esetben 140/90 Hgmm, vesebetegek, cukorbetegek, érbetegek esetén az érték alacsonyabb, 130/80Hgmm, akár 125/75 Hgmm is lehet.
"A magas vérnyomást nem lehet megelőzni"
A magas vérnyomás kialakulásában valóban szerepet játszanak megváltoztathatatlan, örökletes tényezők, azonban nagy jelentőségük van az életmódbeli faktoroknak is. A mozgásszegény életmód, a kalóriadús táplálkozás, az ezek következtében kialakuló elhízás, mind kedvez a magas vérnyomás kialakulásának. Napi 30 percnyi rendszeres testmozgással, az optimális testsúly megtartásával, a dohányzás abbahagyásával, az alkoholfogyasztás mérséklésével, megfelelő diétával, a magas vérnyomás kialakulásának kockázata csökkenthető.
"Az orvosnál magas a vérnyomásom, de ilyenkor izgulok"
Az orvosi vizsgálat miatti félelem, idegesség megemelheti átmenetileg a vérnyomást. A rendelőn kívüli értékek megítéléséhez kezelőorvosa vérnyomásnapló vezetését, otthoni vérnyomás-mérést kérhet Öntől, illetve beutalhatja 24 órás vérnyomásmérésre (ABPM vizsgálatra). Abban az esetben, ha ezek alapján normális tartományban van a vérnyomás, nincs szükség kezelésre, de a megfigyelések alapján, az ún. fehérköpeny-hypertoniás betegek esetén, nagyobb valószínűséggel alakul ki később tényleges magas vérnyomás-betegség, a megelőzésre ilyenkor is nagyobb hangsúlyt kell fektetni.
Van még pár mítosz a fejekben, itt találja meg a többit.