Hipochonder blog

Rajtunk élősködnek

2014. november 25. 07:00 - behrens

A paraziták elképesztő lények. Döbbenetes alkalmazkodóképességgel, és olykor igen összetett életciklussal rendelkeznek. Kutatások szerint némelyik még a gazdaszervezet viselkedését is képes megváltoztatni, hogy saját szaporodásához kedvező feltételeket teremtsen.

Giardia

A Giardia duodenalis (vagy Giardia intestinalis, Giardia lamblia) az emlős állatok és az ember szervezetében egyik leggyakrabban előforduló protozón parazita. Az ember rendszerint a parazita cisztájának lenyelésével fertőződik, fertőzött széklettel szennyezett víz vagy étel fogyasztásán keresztül. Rossz higiéniás körülmények közt közvetlen kontaktussal történő fertőzés is előfordulhat.

Amint a parazita a szervezetbe jut, a mikroszkopikus ciszták táplálkozási szakaszba lépnek (trophozoiták) és elszaporodnak a vékonybélben. Miután átjutnak a vékonybeleken, új ciszták képződnek, melyek elrejtőznek a székletben, így már készen is állnak egy új gazdaszervezet meghódítására.gi660.jpg

Egyes fertőzötteknél hasmenéssel, alhasi görcsökkel, puffadással, kimerültséggel és fogyással járó giardiasis nevű bélbetegség alakul ki. Ez a betegség a világ minden részén jelen van. Gyakran fordul elő a fertőzött területekre utazóknál, napközi otthonokban, vagy kezeletlen víz fogyasztásakor. Általában kezelés nélkül néhány héten belül spontán rendeződik, de egyes esetekben tartóssá válik és alultápláltsághoz vezet.

Guineai féreg

A Dracunculiasis medinensis nevű parazita egy gyűrűsféreg, ami a Guineiai féregfertőzést (GWD) okozza. Leginkább a szennyezett ivóvizű, rossz higiéniás körülményű területeken fordul elő. A féreg életciklusa igen komplikált, mivel részt vesz benne egy apró vízibolha. A betegséget a féreg lárvájával fertőzött Cyclops vízibolhát tartalmazó víz elfogyasztásával kaphatjuk meg. A bolhácska elpusztul a gyomorban, mire a lárva kiszabadul, átfúrja magát a gyomor és bélfalon, majd beveszi magát a testszövetekbe, hogy ott zavartalanul felcseperedjen. Miután felnőtt, elkövetkezik a párválasztás. Párzás után a hímek elpusztulnak, ám a nőstények, melyek kb. 1 m hosszúak és 1-2 mm vastagok, átvándorolva a szöveteken a bőrfelszín felé veszik az irányt, majd átrágják magukat a bőrön, jellemzően a lábszárakon.

A fertőzötteknek kezdetben nincsenek tüneteik. Aztán, majd egy év múlva, fájdalmas kelés jelenik meg a lábon, ami általában amikor a fertőzött hideg vízbe mártózik, kifakad. Ekkor a nőstény féreg kibújik a kelésből és lárvák millióit ereszti szabadon a vízbe, amit a gyanútlan Cyclops bolhácskák ismét csak bekebeleznek.

Az emberi szervezetben egyszerre több féreg is lehet. Jelenleg nem áll rendelkezésre a fertőzéssel szembeni vakcina vagy kezelés. Ehelyett a férget egy kis botra feltekerve lassan eltávolítják, de ez sokszor heteket vesz igénybe.

A fertőzés nem halálos, de a fekély igen fájdalmas, és másodlagos bakteriális fertőzésekre ad lehetőséget, ami vérmérgezéshez vezethet. A beteg életminőségét is jelentősen rontja, főként, ha a fertőzés okozat fekély miatt nem képes lábra állni.

A GWD felszámolása érdekében tett erőfeszítéseknek köszönhetően a betegség viszonylag ritkán fordul elő. Mindössze 25 éve több mint 3,5 millió fertőzött élt Afrika és Ázsia 20 országában. 2012-ben kevesebb, mint 600 esetről számoltak be.

Dermatobia hominis (humán megbetegedést okozó bögöly)

A Dermatobia hominis Közép- és Dél-Amerika trópusi területein és a Karib térségben honos. Egyike azon számos légynek, mely szövetfertőzést, myiasist (nyüvességet) okoz.

A kifejlett böglyök a vérszívó rovarok (szúnyogok, kullancsok) testébe rakják petéiket, és a peték a rovarok szervezetében fejlődnek ki. Amikor a szúnyog vért szív, a lárvák átjutnak az ember szövetein. A bőr alatti szövetekből táplálkoznak akár 10 héten át, és gazdaszervezet bőrébe fúrt lyukon át lélegeznek. Ha nem távolítják el, a lárva kifejlődik és kibújik, majd a földre esve bebázódik kb. 1 hónapra. A fertőzés jele többek közt a csípés helyén kialakult furunkulusszerű duzzanat, emellett az, hogy a lárvák a bőr alatt láthatóan mozognak.bag580.jpg

A kezelési módok közt szerepel a nyű sebészeti eltávolítása, vagy a lárva levegőellátásnak petróleumzselével történő elzárása, amitől a lárva egyszerűen kiugrik a rejtekéből.

Fonálféreg

A fonálféreg apró gyűrűsféreg, ami a nyirokrendszerben és a bőr alatti szövetekben tanyázik. Számos faj pl. Wuchereria bancrofti és Brugia malayi) okoz nyirokrendszeri filariasist (LF), amit súlyosabb formában elephantiasis néven ismerünk. A betegség Afrika, Ázsia, Dél-Amerika, a Karib-térség valamint a Csendes-óceán nyugati régiójának trópusi, szubtrópusi területein fordul elő.

A betegséget a vérrendszerben cirkuláló mikrofilária (MF) nevű mikroszkopikus lárva okozza. A parazitát a szúnyogok terjesztik. A lárva a bőrön keresztül eljut a nyirokrendszerbe, ahol kifejlődik, és több mint egy évig eléldegél, majd párzás után milliónyi lárvát ereszt szabadon a véráramba.ffff650.jpg

A nyirokrendszer tartja fenn a testfolyadékok optimális szintjét és segít megküzdeni a fertőzésekkel. A filariasis során a parazita férgek károsítják a nyirokrendszert, ami ödémát okoz.

A fertőzöttek zöme ugyan tünetmentes, de néhány betegnél ismételt expozíciót követően jelentős, elsősorban az alsó végtagot érintő ödéma keletkezik. Emellett másodlagos bőrfertőzéseket okoz a bőrszövet ödéma miatti megvastagodása és megkeményedése. A férfiaknál mindezen túl, herezacskó duzzanatot is okozhat. A betegség kezelésére léteznek gyógyszerek, de az irreverzibilis károsodások műtétre szorulnak.

A filária féreg más fajai, köztük a folyamai vakságot okozó Onchocerca volvulus, főként Afrikában fordul elő.

Vandellia Cirrhosa (kandiru) - vámpírhal

Az Amazonasban élő halacska a harcsák családjába tartozik. Nagyjából 5 cm-re nő, és a nagyobb halak kopoltyúiba fúródva vérszívásból tartja fenn magát.

A halacska állítólag képes a gyanútlan és főként meztelen fürdőzők húgycsőnyílásába fúródni. Ezen ördögi képességénél fogva a vámpírhalról legendás horror történetek keringenek a köztudatban, melyek valóságtartalma sokszor erősen megkérdőjelezhető. Ilyen például egy brazil férfi esete, aki azt állította, hogy amikor a folyóba vizelt, a halacska még a vízből is kiugrott, hogy kövesse vizelete szagát, és úgy fúródott a péniszébe.

Ez a történet valószínűleg nem igaz, de azért egy amazonasi pancsoláskor nem árt fürdőruhát viselni.

Homoki bolha

A Tunga penetrans egy apró ektoparazita, vagyis a gazdaszervezet kültakaróján élősködik. A megtermékenyített nőstény befúrja magát a gazdaszervezet bőrébe leggyakrabban a lábon és a lábujjakon, hogy vérrel és testfolyadékokkal táplálkozzon és petéket rakjon.

Ezek az apró fenevadak a száraz meleg homokban (pl. strandokon!) és talajban (parkok, ösvények, stb.) éldegélnek Amerika, Afrika és a Távol-Kelet trópusi, szubtrópusi területein.hb660.jpg

A beágyazódott bolhák akár borsónyi méretűre is felduzzadnak, így a fertőzés egy hólyagra emlékeztet fekete pöttyel, ami valójában a bolha lába, légzőszerve és szaporodó szerve. Hetek múlva a peték, akik ez idő alatt már több százan lehetnek, kipotyognak a földre, majd kb. három nap múlva kikelnek és 2-3 hét múlva már kifejlett bolhaként várják a következő áldozatukat.

Még egy egyszerű fertőzésnél is kellemetlen a fájdalom és a duzzanat, és előfordulhat másodlagos fertőzés, ami tetanuszt, illetve a lábujjak elüszkösödését okozza.

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hipochonder.blog.hu/api/trackback/id/tr446929163

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

dev/null 2014.11.25. 19:41:54

A guineai féreg 60-100 cm hosszú lehet, nem 1 mm, gondolom elírás. A homoki bolhát nem ismertem. Jó cikk!

Szelid sunmalac 2014.11.25. 20:55:06

Hianyolom a politikusokat, akik gyakorlatilag minden kontinensen megtalalhatok. Eletciklusuk negy ev. Eleinte lathatatlanul ferkoznek be az ember bore ala, majd mikor befeszkeltek magukat, elkezdik szivni az ember veret. Egy-egy erettebb peldany akar tobbtucat hasonlo verszivot is kitermelhet. Hatasos ellenszeruk valojaban nincs, tuneti kezeleseket lehet ellenuk alkalmazni. Jellemzo ismertetojegyuk, hogy gerin hianyaban gyorsan tudnak helyet valtoztatni es nehez oket elkapni.

kacsa. 2014.11.25. 21:03:02

Jó cikk, de egy kicsit kötözködnék ;) A medinaféreg tudtommal a Dracunculus medinensis névre hallgat latinul és fonálféreg. Állítólag úgy próbálják visszaszorítani, hogy a köztigazdáját (kandicsrák) szűrik az ivóvízből vagy kikövezik a kutakat. Anno a tanárunk azt mondta, hogy Aszklépiosz botjára tekeredő "kígyó" is medinaféreg, mert tudni kellett a módját, hogy hogyan lehet kihúzni, ugyanis ha túl gyorsan csinálják és beleszakad a féreg, akkor a delikvens belehalhat. Na persze a botra van más elmélet is. :)

Nálam a Loa loa (szemféreg) is rajta lenne az "ilyet nem szeretnék házikedvencnek" listán. A Toxoplasma gondii szintén nagyon "ügyes", állítólag tudja manipulálni a gazda viselkedését is.

Szelid sunmalac 2014.11.25. 21:09:34

@kacsa.: Ez a toxoplasma gondii egesz olyan, mint neha a gyerek...

murray 2014.11.26. 09:02:33

teljesen jó volt a cikk így reggeli előtt. a klotyó kilincset is szkanfanderben fogom meg ezután..
süti beállítások módosítása