A Dél-Kalifornia Egyetem kutatói megállapították, hogy az e-cigaretták másodlagos füstje ártalmas fémeket tartalmaz, méghozzá némelyiket jelentősen nagyobb mértékben, mint a hagyományos cigaretták füstje.
A másodlagos füst egyrészt a dohányos által kifújt füstből, másrészt a dohánytermékből eredő füstből áll. |
A Prof. Constantinos Sioutas vezetésével készült tanulmányt a Journal of Environmental Science, Processes and Impacts szakmai folyóirat épp akkor közölte, amikor a World Health Organization (WHO) előállt az e-cigaretták beltéri használatát tiltó javaslatával.
A milánói Országos Rákkutató Intézet (Fondazione IRCCS Instituto Nazionale dei Tumori) tanulmánya megmérte az e-cigaretták másodlagos füstjében jelen lévő káros anyagok szintjét, hogy ezzel értekése információkat nyújthassanak a szabályozó hatóságoknak.
Megállapították, hogy az e-cigaretták másodlagos füstjében összességében 10-szer kevesebb az ártalmas részecske, és szinte nincs jelen organikus karcinogén, ami valószínűleg azért van így, mert nem égetnek el organikus anyagot a hagyományos cigarettához hasonló módon.
Ám azt is megállapították, hogy az e-cigaretta füstje krómot tartalmaz, ami a hagyományos cigaretta füstjében nincs jelen, és nikkel is, méghozzá négyszer nagyobb koncentrációban, mint a normál cigaretta füst. A kutatók szerint más toxikus fémek is jelen voltak a füstben, mint ólom és cink, bár ezek szintje a normál cigarettákhoz képest alacsonyabb volt. Prof. Sioutas szerint
„Eredményeink azt mutatják, hogy összességében az elektromos cigaretta kevésbé ártalmasnak tűnik, mint a hagyományos, de a toxikus fémek, mint nikkel és króm emelkedett szintje aggodalomra ad okot.”
"A szigorúbb gyártási standard csökkentheti a fémek mértékét"
A kutatócsoport szobákban és irodákban vezette le e vizsgálatokat, mivel ahogy a vezető szerző Arian Saffari elmondta, ezekben a helyiségekben merül fel legnagyobb valószínűséggel a másodlagos e-füst expozíció lehetősége, más szóval ezek a helyiségek szimulálják leginkább a valós expozíciós körülményeket.
Az önkéntes résztvevők hagyományos és e-cigarettát szívtak, miközben a kutatók részecske mintákat gyűjtöttek a levegőből, és tanulmányozták annak kémiai összetételét. Összehasonlították néhány hagyományos cigaretta márka füstjét az Elips Serie Ce, Európa egyik legnépszerűbb e-cigaretta márkájának füstjével, mert mint mondták, az eredmények márkánként eltérőek lehetnek.
„A fém részecskék valószínűleg az e-cigaretta hüvelyéből származnak, ami felveti annak a lehetőségét, hogy szigorúbb gyártási standardok bevezetésével csökkenthető a füstben lévő fémek mennyisége. Tehát efféle tanulmányokra szükség van a hatékony szabályozó intézkedések bevezetéséhez. Mivel az e-cigaretta viszonylag új dolog, „egyelőre nem áll rendelkezésre sok kutatási anyag.”
– mondta Saffari
A tanulmányt a Fondazione IRCCS Instituto Nazionale dei Tumori finanszírozta. Ez év áprilisában a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) bejelentette, hogy az e-cigaretták kapcsán a toxikológia centrumokba leginkább azért érkezik hívás, mert az 5 év alatti gyermekek az eszközt a szájukba veszik. A Medical News Today nemrégiben felvázolta, hogyan kellene reagálniuk a törvényhozóknak az e-cigaretta boom-ra.